Závěrečná zpráva grantu 289/1997/B-GEO/PrF

Název projektu:Radioaktivita přírodního prostředí - interkalibrace ČR - SRN
Hlavní řešitel:Prof. RNDr. Milan Matolín, DrSc.
Spoluřešitelé: RNDr. Zdeněk Jáně; Petr Karpíšek; Mgr. Vladimír Prokop; Mgr. Ján Senčák; Mgr. Jana Slepičková
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:227,35 tis. Kč

Souhrn výsledků


         Radiometrická mapa České republiky 1:500 000 (Manová, Matolín 1995) byla sestavena na základě vstupních dat regionálních a detailních leteckých a pozemních radiometrických měření radioaktivity hornin a metody zpětné kalibrace, která transformovala starší vstupní údaje na hodnoty dávkového příkonu terestrického gama záření (nGy/h). Interval dávkového příkonu terestrického záření na území ČR je 6 - 245 nGy/h. Cílem prací realizovaných v rámci grantu č. 289 GA UK v letech 1997 - 1999 bylo ověření spolehlivosti údajů radiometrické mapy pro použití v oblasti geologických výzkůmů a hodnocení radioaktivity přírodního prostředí ČR.

         Ověření Radiometrické mapy České republiky 1:500 000 bylo realizováno srovnáním s výsledky pozemních měření na území ČR a srovnáním s radiometrickými mapami SRN (Sasko), Polska a SR.

         Přesnost a odchylky terénních měření radioaktivity pomocí geofyzikálních přístrojů byly posouzeny teoreticky a experimentálně srovnávacím měřením organizací BfS Berlin, BGR Hannover a PřF UK Praha v SRN a v ČR, a srovnávacím měřením PřF UK Praha a SÚRO Praha. Teoretické studie indikují odchylky terénních radiometrických měření 6 - 15 nGy/h v závislosti na přístroji a čase měření, srovnávací měření 7 přístroji v ČR a SRN vykázala odchylky do 20 nGy/h (extrémně 40 nGy/h).

         Údaje radiometrické mapy ČR byly srovnány se středními hodnotami dávkového příkonu 318 regionálních profilů o délce 1 km, situovaných na celém území ČR, a změřených pozemně přenosným gama spektrometrem GS-256 kalibrovaným v ČR a v Rakousku a ověřeným srovnáním s přístroji v ČR a v zahraničí. Odchylky středních hodnot obou souborů, stanovené pro dílčí oblasti území ČR, jsou v mezích do 13,5 nGy/h, převážně do 10 nGy/h, s hodnotou váženého průměru 6,0 nGy/h. Analýza odchylek potvrzuje správnou úroveň dávkového příkonu radiometrické mapy ČR a mírné zvýšení údajů mapy (do 10 nGy/h) na území Moravy.

         Srovnání údajů dávkového příkonu terestrického záření gama radiometrické mapy ČR s mapami dávkového příkonu SRN (Sasko), Polska a SR, s odchylkami do 6,2 nGy/h potvrzuje věrohodnost údajů mapy ČR. Koncentrace K, U a Th v horninách v hraničním pásmu, stanovené v ČR, Polsku a SR, vykazují shodu údajů.

         Podle uvedeného postupu ověření údajů Radiometrické mapy České republiky 1:500 000 jsou hodnoty mapy věrohodné. Mapa dobře popisuje radioaktivitu regionálních geologických celků, je dobře použitelná pro základní hodnocení radioaktivity nerostných surovin a stavebních materiálů, přispívá k oblastnímu hodnocení radonového rizika geologického podloží a umožňuje použití mapy pro hodnocení radioaktivity životního prostředí.