Závěrečná zpráva grantu 297/1997/B-GEO/PrF

Název projektu:Dynamika zanášení Mladotického jezera a intenzita erozních procesů v povodí.
Hlavní řešitel:doc., RNDr., CSc. Bohumír Janský, CSc.
Spoluřešitelé: RNDr., CSc. Zdeněk Kliment, CSc.; Bc. Karolína Adámková; Bc. Gabriela Šťastná
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:378 tis. Kč

Souhrn výsledků

„Dynamika zanášení Mladotického jezera a intenzita erozních procesů v povodí“

Mladotické jezero leží na stejnojmenném potoce, který je levostranným přítokem řeky Střely. Nachází se mezi obcemi Mladotice a Žihle v okresu Plzeň – sever. Poblíže jezera se nacházejí menší sídla – Odlezly (místními obyvateli nazýváno Odlezelské), Chrašťovice, Přehořov a Potvorov.  Jedná se o unikátní přírodní výtvor, který má v současné době status národní přírodní památky. Jezero vzniklo ve dnech 25. – 26. května roku 1872, kdy mohutný sesuv na  západním úbočí Potvorovského vrchu zahradil údolí potoka.
Projekt navazuje na řadu výzkumných prací, které byly prováděny v povodí Mladotického jezera v uplynulých letech. V centru naší pozornosti je analýza vývoje jezerní pánve, jejíž objem je neustále zmenšován vlivem intenzivního zanášení.

Pracovní postup a metodika řešení

Předmět našeho odborného zájmu byl v průběhu řešení projektu (1997 – 99) poněkud rozšířen. Výzkum přitom probíhal paralelně ve třech oblastech:
a) Detailní analýze byla podrobena vlastní jezerní pánev. V červnu 1999 bylo uskutečněno v pořadí již třetí měření hloubek jezera za účelem vykreslení podrobného bathymetrického plánu. Pravidelně byl sledován rovněž stav jezerního vodočtu, přítok a odtok vody z jezera. Měření průtoků bylo doprovázeno odběry vzorků vody pro chemické analýzy, přičemž zvýšená pozornost byla věnována režimu plavenin. Na základě porovnání výsledků měření hloubek z let 1972 a 1999 byla formulována prognóza vývoje jezerní pánve.
b) V povodí jezera byl proveden podrobný výzkum intenzity erozních procesů. V souvislosti s tím byly vyhotoveny mapy středních sklonů reliéfu a vytypována území s největší dynamikou erozních procesů (řešeno v rámci diplomové práce). Vedle toho byla vypracována magisterská práce zaměřená na analýzu krajinných prvků a ekologickou stabilitu krajiny v povodí jezera.
c) Vzhledem k převážně zemědělskému charakteru povodí Mladotického potoka jsme se věnovali vlivu zemědělské činnosti a venkovských sídel na jakost povrchových vod. K tomuto účelu byly v průběhu dvou let odebírány vzorky vody na 12 profilech v povodí a prováděny chemické rozbory. Vedle běžných charakteristik chemismu jsme se zabývali rovněž mikrobiologickými rozbory a analýzou benthosu. Po vyhodnocení výsledků lze konstatovat, že některé vodní toky v povodí jsou značně zatíženy škodlivinami, přičemž  podle většiny sledovaných ukazatelů patří do 5. třídy jakosti vody, tzn. voda velmi silně znečištěná.

Výsledky všech uvedených prací představují bohatý soubor dat, která  by měla být využita orgány státní správy i státní ochrany přírody při veškerých záměrech týkajících se ochrany Mladotického jezera i revitalizačních úprav vodních ekosystémů v celém povodí Mladotického potoka.    

Seznam prací, které jsou součástí řešení grantového projektu č. 297/1997, B, GEO:

ADÁMKOVÁ, K. (1999): Povodí Mladotického jezera. Aktuální stav krajiny a návrh opatření ke zvýšení její ekologické stability, 100 str., 2 příl., magisterská práce na PřFUK Praha.
ŠŤASTNÁ, G. (2000): Jakost povrchových vod v povodí Mladotického potoka. Magisterská práce na PřFUK Praha, obhajoba v červnu 2000.
JANSKÝ, B.(2000): Mladotické jezero.  Monografie. Vyjde do konce r. 2000.