Závěrečná zpráva grantu 311/1997/C/1.LF

Název projektu:Změny krevních a lymfatických cév v ulcus venosum cruris
Hlavní řešitel:Prof. MUDr. Oldřich Eliška, DrSc
Spoluřešitelé: Doc. MUDr. Miloslava Elišková, CSc.; Lenka Jechová
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:225 tis. Kč

Souhrn výsledků

Byly zhodnoceny morfologické  nálezy na krevních  a lymfatických  cévách  v ulcus  cruris venosum u  47 lidí.
Krevní cévy : Velké žíly  v basi  vředu  jsou  ve většině případů  částečně nebo kompletně    obliterovány.Všechny  tři  vrstvy žilní stěny   podléhájí  degenerativním změnám  ve formě endoflebosklerosy, sklerosy medie   a periflebosklerosy. Kapiláry a postkapilární venuly    jsou ve vředu iregulárně uspořádané, místy jsou uzavřené,  místy  je patrná jejich novotvorba. Histochemické studie  ukázaly nepravidelnou , mosaikovitou aktivitu  cév vředu.Naopak v navalitých okrajích vředu jsou   patrné  ve vysokých dermálních papilách bohatě rozvětvené krevní cévy  s vysokou aktivitou enzymů.  Imunohistochemické reakce  na Langerhansovy buňky, jejichž přítomnost signuje  přítomnost imunitní reakce  je v okolí vředu positivní, ale negativní  ve svahovitých okrajích epidermis vředu.Makroreakce    tetrazolovvým barvením prokázala, že místo vředu   vůči  místům nad vředem na téže noze   a kontralaterálnímu ale intaktnímu  místu na druhé končetině je ischemické .
Lymfatické cévy:
Lymfatické cévy  nebyly přítomny   od povrchu kráteru vředu   do  dvou třetin jeho hloubky .  V dolní třetině  vředu by ly nalezeny pouze sporadicky    a to jen ve formě ojedinělých kapilár   a  lymfatického kolektoru,  který ve spodině vředu procházel z nižších etáží vředu. V okraji vředu ve lipodermatosklerotické kůži  byly lymfatické přítomny,  ale morfologicky poškozeny . Jejich endothel a svalovina    vykazovaly různý stupeň poškození.Vzhledem k těmto dvou skutečnostem  tj   k nepřítomnosti  lymfatických cév ve značné části vředu  a morfologickému poškození lymfatických cév v okolí vředu  je narušena  drenáž intersticiální tekutiny  a lymfy z těchto krajin.Tato poškození  částečně   vysvětlují   špatnou hojivost vředu.
Preventivní, ale i léčebný účinek mají v těchto případech manuální lymfodrenáž a  intermitentní  kompresní terapie pomocí přístroje.