Závěrečná zpráva grantu 348/1999/A-INF/UVT

Název projektu:Využití souborů národních autorit v katalozích knihoven univerzitního prostředí
Hlavní řešitel:RNDr. Pavel Krbec, CSc.
Spoluřešitelé: PhDr. Pavla Lipertová; Mgr. Marie Šírová; RNDr. Miloslav Feil; PhDr. Bohdana Stoklasová; Ing. Dana Šimková; Mgr. Hana Nesvatbová; Ing. Jiří Pavlík; Mgr. Marcela Černá; Stanislav Cais; Mgr. Eva Bulínová; Mgr. Milena Hermanová
Období řešení:1999-1999
Celková dotace:66 tis. Kč

Souhrn výsledků

Cílem tohoto projektu bylo ověření možností a způsobů integrování souborů národních autorit, budovaných oddělením národních autorit Národní knihovny ČR (NK), do katalogů knihoven Univerzity Karlovy (UK) a nalezení optimálního způsobu jejich využití.
Ústav výpočetní techniky UK získal tyto soubory ve strojem čitelné podobě pro další zpracování.
V souladu se zadáním Ústav výpočetní techniky UK zvažoval 2 možné přístupy řešení:
1. Import přímo do lokálních databází jednotlivých pracovišť.
2. Vytvoření samostatné databáze, která by byla přístupná prostřednictvím klienta systému T Series a umožňovala by snadnou a příjemnou manipulaci s daty, spočívající v možnosti downloadu záznamů.
Nakonec jsme se přiklonili k druhé možnosti vzhledem k tomu, že tímto způsobem zpřístupňujeme rovněž jiné databáze. Veškerá data získaná z NK jsme překonvertovali do knihovnického systému T Series, který používá většina knihoven na Univerzitě Karlově. Abychom maximálně zjednodušili rutinní práci katalogizátorů knihoven UK, využili jsme již dříve vytvořenou databázi, do níž byly převedeny záznamy monografií z České národní bibliografie (ČNB) a importovali jsme do ní záznamy jmenných autorit. Současně byly provedeny úpravy v systému, které umožňují velmi jednoduché přebírání záznamů autorit.
Uživatelé mohou k této databázi přistupovat prostřednictvím klienta, který je vystaven volně ke stažení včetně instrukcí k instalaci na URL: http://www.cuni.cz/tinlib/sdklient/.    
Podobně jako při downloadu záznamů z ČNB mají katalogizátoři možnost pomocí jednoduchého postupu naimportovat autoritní záznam do lokálního katalogu. Tento způsob se ukazuje výhodným zejména při tvorbě nového autoritního záznamu. Při aktualizaci stávajících záznamů musí katalogizátoři věnovat zvýšenou pozornost slučování záznamů.
Participující knihovny UK (ETF, FF, MFF, PedF) tuto databázi testovaly a z jejich zkušeností můžeme vyvodit následující závěry:
Přebírání záznamů je výhodné především proto, že se takto sjednocují záhlaví pro jmenné autority v lokálních katalozích UK se záhlavími stanovenými národní katalogizační agenturou.
Autoritní záznamy NK navíc obsahují cenné informace o datech narození a úmrtí, profesním zaměření autora apod., tedy data, která jsou jinak obtížně zjistitelná.
Vzhledem ke zdroji, ze kterého oddělení národních autorit NK při tvorbě vycházelo (Kuncova kartotéka), jsou v databázi jmenných autorit zastoupeni především autoři beletrie a humanitního zaměření, z čehož vyplývá limitované využití pro knihovny UK specializované na oblasti technických a přírodních věd. Při testování dat byly zjištěny některé nedostatky obsahového charakteru, které budou postoupeny příslušnému oddělení NK.
Užitečnou se jeví soustavná spolupráce jednotlivých knihoven s daným oddělením, což jsme si ověřili i při návštěvě Britské knihovny.
Výsledky projektu byly prezentovány na pracovní schůzce vedoucích a katalogizátorů jednotlivých knihoven UK. Současně byla informace o možnostech využívání databáze národních autorit v prostředí systému T Series zaslána do odborných elektronických konferencí. Nic tedy nebrání tomu, aby tuto možnost využily i knihovny mimo UK.
V rámci projektu byla uskutečněna služební cesta do Britské knihovny, oddělení pro národní autority. Využili jsme možnosti navštívit jedno z předních pracovišť ve světě, které má dlouholeté zkušenosti s budováním souborů autorit na národní i mezinárodní úrovni.