Závěrečná zpráva grantu 020/2002/C/1.LF

Název projektu:Vliv inhibitorů HMG-CoA reduktázy na proliferaci nádorů tlustého střeva, pankreatu a jater
Hlavní řešitel:MUDr. Libor Vítek, PhD
Spoluřešitelé: MUDr. Tomáš Krechler, CSc; RNDr. Pavla Poučková, CSc; Anna Kolářová
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:545 tis. Kč

Souhrn výsledků

Grantový projekt byl zaměřen na studium efektu inhibitorů HMG-CoA reduktázy (statinů) na růst a proliferaci buněk lidského adenokarcinomu pankreatu CAPAN-2 za in vitro a in vivo podmínek na zvířecím modelu reprezentovaném athymickými myšmi. Ačkoli v původním grantovém návrhu jsme předpokládali také studium účinků statinů na růst a proliferaci tlustého střeva a jater, ukázalo se, že celá problematika je velmi komplexní a zaměřili jsme se tedy pouze na karcinom pankreatu.
Hlavní dosažené výsledky
1. U všech zkoumaných statinu byly v in vitro experimentech zjištěny výrazné antiproliferační vlastnosti s nejlepšími výsledky dosaženými u simvastatinu (Tabulka 1 v přiloženém manuskriptu práce kompletně shrnujícím výsledky).
2. Na základě těchto výsledků byly provedeny in vivo studie s xenotransplantací buněk lidského adenokarcinomu pankreatu (CAPAN-2) athymickým myším. U neléčených zvířat došlo k rychlé progresi onemocnění s průměrnou dobou přežití 29.8±3.7 dnů. Bez ohledu na typ statinu došlo při léčbě všemi typy statinů k významnému prodloužení přežívání myší (Tabulka 2, Obrázek). Přežívání zvířat významně korelovalo s velikostí nádoru (Tabulka 3). Vyšší dávky simvastatinu vedly k zjevné toxicitě (Tabulka 4), jak bylo prokázáno i u kontrolních myší léčených touto dávkou (Tabulka 5).
3. Nejvyšší antiproliferativní efekt byl pozorován ve skupině léčené fluvastatinem a  dále vysokou dávkou cerivastatinu (Tabulka 2). V případě léčby fluvastatinem došlo dokonce i k jedné kompletní a jedné parciální remisi onemocnění.
Závěr
V provedených in vitro i in vivo studiích byl prokázán výrazný antiproliferační účinek všech použitých statinů na progresi lidského adenokarcinomu pankreatu. Největší in vivo efekt byl demonstrován ve skupině léčené fluvastatinem i přesto, že tento statin má nejnižší hypocholesterolemicé účinky. Výsledky jsou podrobněji diskutovány v přiloženém manuskriptu.
Prezentace výsledků
1. Výsledky grantového projektu byly v roce 2003 prezentovány na výroční konferenci APDW 2003 v Singaporu (Vitek L, Krechler T, Poučková P. The effect of various HMG-CoA reductase inhibitors on proliferation of human pancreatic adenocarcinoma: An in vivo study on nude mice. J Gastroenterol Hepatol 2003;18:A94, abstrakt přiložen).
2. V roce 2003 byl publikován v Časopise Lékařů českých přehledný článek týkající problematiky protinádorových účinků statinů (Vítek L, Kráslová I, Muchová L, Krechler T. Statiny v léčbě nádorových onemocnění. Fikce nebo nový terapeutický přístup. Čas Lék čes 2003;142:323-328. Kopie práce přiložena.)
3. Výsledky byly sepsány do manuskriptu práce, kterou hodláme odeslat k publikaci do časopisu Pancreas. (Vitek L, Leníček M, Krechler T, Poučková P. The effect of various HMG-CoA reductase inhibitors on proliferation of human pancreatic adenocarcinoma. Kopie práce přiložena.)