Závěrečná zpráva grantu 044/2001/C/2.LF

Název projektu:Regulace a význam molekuly CD 66c pro maligní lymfoblast
Hlavní řešitel:Mgr. Martina Virtová-Vášková
Spoluřešitelé: MUDr Tomáš Kalina; MUDr Ondřej Hrušák, PhD.
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:569 tis. Kč

Souhrn výsledků

Exprese myeloidních znaků na buňkách akutních lymfoblastických leukémií (aberantní exprese) je popsaným jevem, přesto je mechanismus jeho regulace neznámý. Molekula CD66c (CEACAM-6 -Carcinoembryonic antigen-related cell adhesion molecule 6, dříve NCA -nonspecific crossreacting antigen) je antigen, který je v hematopoietickém systému exprimován pouze na zralých granulocytech, kde se účastní adheze k endotelu a aktivace buňky. Dále je exprimován na epiteliálních buňkách mnohých orgánů, svou roli hraje pří progresi karcinomu střeva a pankreatu, kde zvyšuje metastatický potenciál buněk. Výskyt CD66c na buňkách dětských leukémií je charakterizován těsnou vazbou ke genotypovým podskupinám ALL (ALL s nenáhodnou translokací TEL/AML1 jsou vždy CD66c negativní, zatímco BCR/ABL+ a hyperdiploidní jsou CD66c pozitivní). Aberantní exprese CD66c se využívá při diagnostice ALL a provádějí se též studie s využitím této molekuly pro detekci minimální reziduální choroby (MRN) v průběhu chemoterapie.
V iniciální fázi studie jsme se zabývali kinetikou obnovení lymfopoiézy v kostní dřeni v průběhu terapie, abychom získali obraz o pozadí, na kterém MRN probíhá. Překvapivě jsme pozorovali potlačení B lymfopoiézy v kostní dřeni pacientů, kteří později dospěli do relapsu ALL.
Dále jsme řešili otázku stability exprese CD66c na maligním klonu od diagnózy do relapsu onemocnění. Zjistili jsme, že u všech vyšetřených pacientů s relapsem je aberantní exprese zachována (n=39). To svědčí jednak o striktní regulaci exprese a také to opravňuje k použití CD66c k detekci MRN. Originální publikace popisovala alespoň cytoplasmickou přítomnost CD66c ve všech buněčných liniích a spekulovala o řízení povrchové exprese CD66c na úrovni vyplavení z cytoplasmatických granul. V kontradikci k tomu jsme metodami intracelulární detekce a FACS sortování CD66c-pozitivních a CD66c-negativních buněk a následnou kvantitativní RT-PCR prokázali, že k regulaci dochází na úrovni trankripce mRNA. V analýze přežití bez relapsu jsme nenalezli prediktivní hodnotu povrchové CD66c v celkové kohortě 363 pacientů, ale vysokou prediktivní hodnotu měla tato molekula pro podskupinu pacientů špatně odpovídajících na prednisonovou předfázi léčby (prednisone poor responder), kde CD66c pozitivita byla spojena s přežitím bez relapsu (p=0,016).
V souhrnu je možné naše poznatky použít k vývoji postupů pro sledování MRN a k dalšímu vývoji terapeutických protokolů.

Výsledky řešení byly prezentovány formou přednášek (5 českých a 1 zahraniční), posterů (2 české a jeden zahraniční). Souhrnná publikace je odeslána k publikaci v časopise Leukemia.