Závěrečná zpráva grantu 075/2001/C/LFP

Název projektu:Vliv neadrenergních necholinergních mediátorů na přenos noradrenalinu a acetylcholinu v srdci intaktních a diabetických potkanů
Hlavní řešitel:MUDr. Jitka Kuncová, Ph.D.
Spoluřešitelé: Doc.MUDr. Jana Slavíková, CSc.; MUDr. Magdaléna Dvořáková, Ph.D.; MUDr. Jitka Švíglerová; MUDr. Eliška Mistrová; MUDr. Martina Grundmanová; Šárka Faitová
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:942 tis. Kč

Souhrn výsledků

Prvním cílem řešeného grantového projektu bylo popsat a objasnit změny v uvolňování noradrenalinu ze sympatických nervových terminál v průběhu diabetu indukovaného u mladých dospělých potkanů aplikací streptozotocinu (STZ) v jednorázové dávce 65 mg/kg. V průběhu onemocnění došlo nejprve k mírnému vzestupu koncentrace noradrenalinu v srdečních oddílech, který byl následován poklesem, jenž se stal statisticky významným až za 6 měsíců po indukci onemocnění. Uvolňování noradrenalinu z izolovaných srdečních síní stimulované vysokou koncentrací draselných iontů v perfúzním roztoku bylo signifikantně vyšší v preparátech diabetických síní za 1 a 4 měsíce po aplikaci  STZ a za 7 měsíců trvání choroby došlo k jeho signifikantnímu poklesu. Jak ukázaly experimenty s inhibitorem neuronálního přenašeče noradrenalinu desipraminem a perfúzním roztokem bez vápníkových iontů, zvýšené uvolňování noradrenalinu v diabetických preparátech bylo pravděpodobně způsobeno zvýšenou aktivitou neuronálního membránového přenašeče, který u kontrolních preparátů vrací noradrenalin po jeho uvolnění do nervového zakončení, ale v závislosti na podmínkách může pracovat i v obráceném směru. Zvýšený podíl neuronálního přenašeče na uvolňování noradrenalinu v diabetických síních může představovat kompenzatorní mechanismus směřující k zachování odpovědi na sympatickou stimulaci v diabetických preparátech, kde je narušeno uvolňování noradrenalinu exocytózou závislou na vápníku. Dalším zjištěním byla skutečnost, že neuronální přenašeč pravděpodobně nemá konstantní aktivitu nezávislou na elektrické situaci v tkáni, ale že se jeho činnost  zvyšuje za podmínek elektrické stimulace.
Dalším cílem projektu bylo studovat vzájemné interakce dopaminergních intenzivně fluoreskujících buněk v srdci potkana se sensorickou inervací. Vzhledem k tomu, že se dopamin v srdci nachází také v sympatických terminálách jako prekursor noradrenalinu, bylo nutné provést u experimentálních potkanů chemickou sympatektomii podáváním guanethidinu po dobu 3 týdnů po narození. Sympatektomie vedla k poklesu koncentrace noradrenalinu v srdečních oddílech 90denních potkanů až na 2% kontrolních hodnot, ale koncentrace dopaminu se oproti kontrolám signifikantně nezměnila. Uvolňování dopaminu ze srdečních síní  sympatektomovaných potkanů bylo stimulováno mediátorem sensorické inervace srdce peptidem odvozeným od genu pro kalcitonin (CGRP).
Publikace: Kuncová, J., Slavíková, J., Švíglerová, J.: Norepinephrine release in the heart atria of diabetic rats. Gen. Physiol. Biophys. 22: 397 – 410, 2003.
Kuncová, J., Slavíková, J., Reischig, J: Distribution of vasoactive intestinal polypeptide in the rat heart: Effect of guanethidine and capsaicin. Ann. Anat. 185: 153-161, 2003.
Rukopisy: Kuncová, J., Švíglerová, J., Tonar, Z., Slavíková, J.: Heterogenous Changes in Neuropeptide Y, Norepinephrine and Epinephrine Concentrations in the Heart Compartments of Streptozotocin-Induced Diabetic Rats. Odesláno do časopisu Diabetes.
Kuncová, J., Slavíková, J.: Effect of atropine on vasoactive intestinal polypeptide concentrations in the rat heart atria. Odesláno do časopisu European Journal of Pharmacology
Dalším výstupem projektu je publikace 14 abstraktů prezentací na národních a mezinárodních konferencích.