Mechanismy koexistence litorálních druhů rodu Ceriodaphnia
Hlavní řešitel:
Mgr. Pavel Kožený
Spoluřešitelé:
Prof. RNDr. Vladimír Kořínek, CSc.
Období řešení:
2002-2003
Celková dotace:
174 tis. Kč
Souhrn výsledků
Práce se zabývala studiem koexistujících perlooček rodu Ceriodaphnia v zarostlém rybničním litorálu. Pro popis životních strategií jednotlivých druhů byla požita kombinace terénních odběrů a experimentální práce v laboratoři.
V litorálu rybníka Žabinec (Vrbno, Blatensko) byl v letním období pozorován současný výskyt nejméně čtyř druhů rodu Ceriodaphnia (Ceriodaphnia affinis, Ceriodaphnia reticulata, Ceriodaphnia megops, Ceriodaphnia laticaudata, Ceriodaphnia rotunda).
Abiotické podmínky sledovaného rybničního litorálu jsou charakteristické výrazným kolísáním teploty a koncentrace rozpuštěného kyslíku.
Druhy Ceriodaphnia laticaudata a Ceriodaphnia rotunda měly v laboratorních podmínkách delší postembryonální vývoj než druhy Ceriodaphnia. reticulata, Ceriodaphnia megops a Ceriodaphnia affinis.
U populací obou druhů Ceriodaphnia laticaudata a Ceriodaphnia rotunda bylo dlouhodobě pozorováno červené zbarvení způsobené produkcí hemoglobinu. Ten byl v tělech perlooček spektrofotometricky prokázán. Práci bude nutné ještě doplnit o kvantitativní analýzu hemoglobinu vztaženou na jednotku biomasy perlooček.
Populace druhů produkujících hemoglobin přežívají lépe v podmínkách nízkých koncentrací rozpuštěného kyslíku, než populace druhů bez hemoglobinu.