Závěrečná zpráva grantu 188/2001/B-FYZ/MFF

Název projektu:Moderní astrofyzika
Hlavní řešitel:Doc. RNDr. Vladimír Karas, DrSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Michaela Kryšková; Mgr. Ladislav Šubr, PhD; Mgr. Michal Dovčiak; Mgr. Michal Bursa; Mgr. Jiří Horák; Mgr. Petr Nováček
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:313 tis. Kč

Souhrn výsledků

Předkládáme záverečnou zprávu grantového projektu GAUK. Tématicky náležel řešený projekt do oblasti především teoretického výzkumu v oboru astronomie a astrofyziky. Projekt byl řešen na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze a v průběhu let 2001—2003 se ho postupně účastnilo několik studentů magisterského a doktorského studia pracujících pod vedením řešitele projektu.

Podařilo se nám vysvětlit několik zajímavých fyzikálních efektů, které se uplatňují v blízkosti kosmických objektů se silnou gravitaci, tzn. především v jádrech galaxií a ve dvojhvězdách obsahujících kompaktní složku – neutronovou hvězdu nebo černou díru. Jedná se především o specifický profil rentgenových spektrálních čar a o rychlou proměnnost zářivého toku, které svědčí o charakteru gravitačního pole v místě emise.

Získané výsledky byly publikovány v článcích pro mezinárodní odborná periodika věnující se astrofyzikální tématice. Mimo jiné byl v časopise Classical and Quantum Gravity uveřejněn rozsáhlejší přehledových článek o selfgravitujících discích. Seznam jednotlivých publikací uvádíme níže. Součástí výsledku řešení jsou rovněž 4 diplomové práce, 3 doktorské disertace a řada konferenčních příspěvků a posterů. Studenti měli možnost lépe integragovat se zahraničními spolupracovníky nebo studenty, věnujícími se stejnému oboru. Rovněž byla zlepšena nebo udržována výpočetní technika na pracovišti.

Další 4 disertace jsou v různém stadiu rozpravování a měly by být dokončeny v průběhu následujícího projektu, jehož řešení jsme již navrhli.

Věnovali jsme se také popularizaci astrofyzikálních témat na veřejnosti. Byla např. uspořádána řada vzdělávacích přednášek, vydán překlad knihy Stephena Hawkinga (Stručná historie času) a publikována série populárních článků o aktuálních astronomických objevech.

Získaná finanční podpora zlepšila podmínky studentů doktorského programu společně s dalšími prostředky, které se nám pro řešený projekt podařilo získat. Někteří studenti se např. účastnili školy paralelního počítání nebo krátkodobých zahraniční stáží na univerzitě v Leicesteru, Edinburghu nebo v německém Ústavu Maxe Plancka; tyto projekty byly částečně hrazeny také z evropských fondů.