Závěrečná zpráva grantu 216/2001/B-GEO/PřF

Název projektu:Rekonstrukce otevření Rudého moře na základě geofyzikálního projevu skrytých geologických struktur
Hlavní řešitel:RNDr. Vratislav Blecha, CSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Ján Senčák; Renata Gaždová
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:140 tis. Kč

Souhrn výsledků

Byla vytvořena dosud nejpodrobnější mapa Bouguerových anomálií jz. části Arabského poloostrova (Blecha, 2004). Tato část Arabského poloostrova byla ještě v oligocénu součástí afrického kontinentu a zaujímala pozici, kde se v současnosti nachází tzv. Afarský trojúhelník. V oblasti Afarského trojúhelníku je horká skvrna a stýká se zde triplet riftů Rudého moře, Adenského zálivu a východoafrického riftu. Zde došlo k iniciaci procesů vedoucích k otevření Adenského zálivu a Rudého moře. Stopy těchto procesů – tektoniku a dynamické procesy na tektonických liniích je třeba studovat právě v jz. části Arabského poloostrova (Blecha, 2001).

Mapa Bouguerových anomálií byla separována do map regionálního a reziduálního pole. Mapa regionálního pole ukazuje nárůst mocnosti kontintální kůry od pobřeží Adenského zálivu a Rudého moře směrem k pohoří tvořenému terciérními vulkanity jemenské trapové série. V mapě reziduálního pole je kladnými anomáliemi indikován rozsah mladého pozdně terciérního a kvartérního bazického vulkanismu. Nejvýraznějším rysem mapy reziduálních anomálií je kladná anomálie široká 40 km, která koinciduje s výraznou tektonickou linií Dhala graben. Anomálie vede od pobřeží Adenského zálivu směrem k horám Dhálské plošiny a má směr SSZ-JJV. Tento směr je shodný se směrem osy Rudého moře a osa anomálie koinciduje s osou Afarské deprese, jestliže vrátíme Arabský poloostrov zpět k africkému kontinentu na místo, kde se nacházel v oligocénu. Linie Dhala graben je tak z největší pravděpodobností původní osou Rudého moře a linií, podél které byly iniciovány procesy vedoucí k otevření Adenského zálivu.

V rámci práce na úkole byly vytvořeny  interpretační tíhové modely. Model vedený kolmo na linii Dhala graben indikuje bazické intruzívní horniny v hloubce. Tyto horniny hustotou odpovídají gabrodioritům (Blecha, 2002). Další model vedený podél osy Dhala graben ukazuje, že mocnost kontinentální kůry od Adenského zálivu směrem k Dhalské plošině zde na vzdálenosti 120 km narůstá o 8 km (Blecha, 2003).

Literatura:

Blecha V. (2001): Early tectonics in the Afar triangle: contribution based on the gravity data from southwestern Arabia. – Contributions to Geophysics & Geodesy, v. 31, p. 82. ISSN 1335-2806.
Blecha V. (2002): Imprint of southern Red Sea major tectonic zone in a new Bouguer anomaly map of southern Yemen margin. – Geophysical Research Abstracts, v.4,  European Geophysical Society, 27th General Assembly, Nice. ISSN 1029-7006.
Blecha V. (2003): Extent of Continental Crust Thickening Derived From Gravity Profile Leading From Aden Towards the Dhala Plateau in the Yemen Trap Series. – Eos Transactions AGU, 84 (46), Fall Meeting Supplement, Abstract T51F-0216. American Geophysical Union 2003, San Francisco. ISSN 0096-3941.
Blecha V. (2004): Gravity map of southern Yemen margin – area impacted by geological processes over the Afar plume. – Journal of AfricanEarth Sciences (in print). ISSN 0899-5362.