Závěrečná zpráva grantu 241/2003/B-CH/PřF

Název projektu:Syntéza oligosacharidových mimetik ligandů NKR-P1 receptoru přirozených zabíječských buněk
Hlavní řešitel:Mgr. Anna Rohlenová
Spoluřešitelé: Prof.RNDr. Tomáš Trnka, CSc.; Michal Šála
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:149 tis. Kč

Souhrn výsledků


V souladu s předpokládaným harmonogramem práce byla během prvního roku řešení projektu vypracována efektivní syntéza vhodně chráněných stavebních bloků, odvozených od glukosaminových a galaktosaminových jednotek. Z důvodu stereoselektivního řízení průběhu glykosylačních reakcí byla do polohy C(2) všech glykosyldonorů zavedena ftalimidoskupina, která jako partcipující řídící skupina umožnila vznik 1,2 -trans-glykosidů během následujících glykosylačních reakcí. Jako odstupující skupina v poloze C(1) glykosyldonoru se uplatnila ethylthioskupina, která byla použita přímo nebo byla substituována za vzniku glykosylbromidů.
Jako chránicí skupina v poloze C(2) disacharidového glykosylacceptoru byla rovněž v nutných případech použita ftalimidoskupina (vyloučení možnosti tvorby inter- a intramolekulárních NH můstků. Dobrá použitelnost zvolených stavebních bloků a vhodné podmínky glykosylačního kroku  byly ověřeny při přípravě dvou modelových oligosacharidů (disacharidu obsahuhícího beta(1-3) glykosydickou vazbu a "větveného trisacharidu obsahujícího beta(1-3) a beta(1-4) glykosidické vazby ), složených z  N-acetyl-glukosaminových stavebních jednotek. S těmito látkami byly provedeny afinitní testy s lektinovými receptory NKR-P1 a CD 69.  V galaktosaminové řadě byla provedena předběžná studie glykosylačních podmínek. Díky úspěšné přípravě stavebních bloků v glukořadě a nově vypracované přípravě synthonů s konfigurací galakto se otevírá možnost připravit nová homo- i heterooligosacharidová mimetika (jak lineární tak větvená), obsahující N-acetylglukosaminové a N-acetylgalaktosaminové jednotky. Biologické testy afinity v rámci projektu již připravených látek k molekulám NKR-P1 a CD 69 umožnily získat nové obecné poznatky o nárocích těchto aktivačních receptorů na strukturu vhodných ligandů. V této souvislosti se jako zvláště nadějná látka jeví 2-acetamido-2-deoxy-beta-D-glukopyranosyl-(1-3)-[2-acetamido-2-deoxy-beta-D-glukopyranosyl-(1-4)]-2-acetamido-2-deoxy-D-glukopyranosa, která je zatím nejúspěšnějším mimetikem přirozených ligandů aktivačního receptoru CD 69. Díky těmto poznatkům a námi vypracované metodice se nabízí cesta k designu a syntéze nových oligosacharidů, s jejichž pomocí by bylo dále možno zkoumat vztah mezi strukturou ligandu a jeho afinitou k receptoru.

Vzhledem k neočekávanému zkrácení doby trvání projektu (ukončen po prvním roce kvůli administrativním změnám) nebylo možné v jeho rámci téma odpovídajícím způsobem rozvinout. Dosažené výsledky jsou předmětem připravované publikace a byly prezentovány na konferenci (Rohlenová A., Ledvina M., Šaman D., Křen V., Bezouška K.: Synthesis of 2-Acetamido-2-deoxy-b-D-galactopyranosyl-(1?4)-2-acetamido-2-deoxy-D-galactopyranoside as a Potential Oligosaccharide Mimetic of Ligands of NKR-P1 Receptor. Sborník, “Cukrblik 2003” (Current Glycobiology, Chemistry and Biochemistry of Saccharides in Czechia), VŠCHT Praha, 16.4.2003, PO-13.)