Závěrečná zpráva grantu 341/2002/A-TFP/FF

Název projektu:Srovnávací filosofie náboženství
Hlavní řešitel:Mgr. Radek Chlup, PhD.
Spoluřešitelé: Doc. Lenka Karfíková, DrTheol.; Mgr. Lubomír Ondračka; Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.; PhDr. Milan Lyčka; Dr. Dalibor Antalík
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:248 tis. Kč

Souhrn výsledků


Cílem projektu bylo srovnávání toho, jakým způsobem se v různých světových náboženstvích řeší některé základní problémy, které jsou svou povahou proto-filosofické a které jsou filosofii i náboženství společné. Řešitelé si na sklonku roku 2001 na základě srovnání svých příslušných náboženských oblastí společně vytyčili následující témata, která měla být předmětem jejich výzkumu: pojetí božství, pojetí duše, pojetí zla a pojetí osudu. Tato témata jsme se snažili postupně v jednotlivých náboženských oblastech zpracovávat a výsledky svého bádání pravidelně konfrontovat a pokoušet se o srovnání. Za tímto účelem byl na religionistice od ZS 2001 otevřen speciální přednáškový kurz, v němž byla jedno po druhém probírána zmiňovaná nábožensko-filosofická témata. Každý týden vystoupil se svou přednáškou odborník na nějaké jiné náboženství a předložil výsledky svého bádání studentům a ostatním kolegům k diskusi. Takovýmto způsobem bylo umožněno efektivní srovnání jednotlivých přístupů a jednotliví řešitelé mohli výsledky kolegů zhodnocovat ve vlastní výzkumné práci. Naším záměrem bylo pro každou oblast vystihnout její opravdu nejtypičtější rysy, které se neomezují jen na vybrané školy a proudy, nýbrž jsou pro dané prostředí konstitutivní v co nejširším měřítku. Celkem se na půdě Ústavu filosofie a religionistiky v letech 2001–3 uskutečnilo padesát takovýchto přednáškových setkání. Výstupem z nich jsou dva sborníky, které shrnují nejvýznamnější příspěvky ze strany řešitelů i externích spolupracovníků: „Pojetí božství v náboženských tradicích světa“ a „Pojetí duše v náboženských tradicích světa“.
Sborníky jsou v celosvětovém měřítku unikátní, neboť o přehlednou, ale přitom fundovanou konfrontaci těchto témat v různých náboženských tradicích se doposud nikdy ve světě nepokusil. Přesto výsledky projektu nepokládáme za hotové a definitivní a chápeme je spíše jako přípravný materiál pro další religionistické zkoumání. Naším záměrem v této první fázi bylo jakési zmapování terénu tím, že ukážeme, jak se se zvolenými problémy v jednotlivých tradicích pracuje a jaké otázky se v jejich rámci řeší. Z tohoto důvodu jsme se nesnažili formulovat žádnou jednotnou religionistickou koncepci božství či duše, kterou bychom s jednotlivými náboženskými tradicemi systematicky konfrontovali, ale naopak jsme nechali na jednotlivých přispěvatelích, aby téma pojednali tak, jak se s ním tradičně pracuje v kontextu příslušných náboženství. Díky tomu byla témata rozprostřena v celé své reprezentativní šíři a pro každou náboženskou  oblast bylo vyjádřeno právě to, co je pro ni typické a důležité. Je nicméně pochopitelné, že u tohoto prvního kroku nelze setrvat a že v další fázi by bylo potřeba tyto analytické výsledky synteticky zhodnotit a pokusit se na jejich základě formulovat obecnější religionistickou koncepci, která by vytvořila legitimní půdu pro transkulturní srovnávání. O tento cíl budeme nadále usilovat a děláme si naději, že v příštích letech se nám jej podaří zrealizovat v rámci nějakého dalšího projektu.